36
0
Web 3 0 orchiddev.ir

چگونه از دارایی های دیجیتال خود در یک دنیای غیر متمرکز محافظت کنیم؟

4 دقیقه

شاید شما تصمیم گرفتید که وارد دنیای وب 3.0, dApp , قماربازان منحط و سازندگان سرسخت آینده اینترنت شوید.

یا، شاید بخواهید به سرگرمی‌ها بپیوندید و با dApp‌ های جدید آزمایش کنید، اما از راه‌های بی‌شماری که می‌بینید افراد با درگیر شدن در دام کلاهبرداران و پلتفرم‌های بدنام پول از دست می‌دهند، وحشت دارید. اگر در اینترنت باهوش هستید، می ترسم که یک هدف عالی برای کلاهبرداری بعدی باشید.

اصول امنیت پایه وب 3.0 ؟

وب 3.0 که با نام وب غیرمتمرکز یا وب زنجیره بلوکی نیز شناخته می شود، نسل بعدی اینترنت است. این یک شبکه غیرمتمرکز و همتا به همتا است که تبادل و معاملات داده های امن و شفاف را قادر می سازد، بدون نیاز به واسطه هایی مانند بانک ها یا شرکت های رسانه های اجتماعی است.

برای درک کامل امنیت وب 3.0، مهم است که درک اساسی از فن آوری های زمینه ای داشته باشد. این شامل رمزنگاری است که برای رمزنگاری و امن کردن داده ها استفاده می شود و فناوری زنجیره بلوکی که یک دفتر کل امن و شفاف برای تراکنش های وب 3.0 فراهم می کند.

استفاده از کیف پول

سخت افزار یکی از بزرگترین تهدیدات امنیتی در وب 3.0 خطر داشتن کلیدهای خصوصی خود را به سرقت رفته است. کلیدهای خصوصی چیزی است که به شما اجازه می دهد، رمزارز و دیگر دارایی های دیجیتال خود را کنترل کنید. اگر کسی به کلیدهای خصوصی شما دسترسی پیدا کند، می تواند کنترل دارایی های شما را در دست بگیرد و آنها را از حساب شما خارج کند. کیف پول سخت افزاری یک دستگاه فیزیکی است که کلیدهای خصوصی شما را به صورت آفلاین ذخیره می کند، بنابراین نمی توان به آنها توسط هکرها دسترسی پیدا کرد. برخی از کیف پول های سخت افزاری محبوب عبارتند از Ledger و Trevor که این کیف پول سخت افزاری به طور گسترده ای استفاده می شود، و آنها را می توان به عنوان یک لایه اضافی به متاماسک استفاده شود. در متاماسک، شما باید به صورت فیزیکی دستگاه را پس از تایید یک عمل فشار دهید. اگر در واقع به آن دکمه دست نزنید هیچ پولی منتقل نخواهد شد. مراقب باشید از پسوند کلون شده و مطمئن شوید که شما به وب سایت اصلی هدایت می کند.

مراقب عبارت بازیابی (Seed) خود باشید

عبارت بازیابی (Seed) شما یکی دیگر از اطلاعات حیاتی است که باید محافظت شود. عبارت Seed مجموعه ای از ۱۲ تا ۲۴ کلمه است که در صورت گم شدن کیف پول سخت افزاری یا آسیب دیدن کلیدهای خصوصی شما از آن استفاده می شود. شما هرگز نباید عبارت اولیه خود را با کسی به اشتراک بگذارید، و یا آن را به صورت آنلاین ذخیره کنید. آن را روی یک تکه کاغذ بنویسید و در مکانی امن که فقط شما به آن دسترسی دارید، ذخیره کنید.

پیوند ها را تأیید کنید و از کلاهبرداری های فیشینگ خودداری کنید

کلاهبرداری های فیشینگ روشی رایج برای هکرها برای سرقت کلیدهای خصوصی یا سایر اطلاعات حساس شماست. معمولا شامل ارسال ایمیل یا پیامی است که به نظر می رسد از یک منبع قانونی باشد، اما در واقع جعلی است. این پیام ممکن است شامل پیوندی به یک وب سایت جعلی باشد که شبیه به وب سایت واقعی است، اما برای سرقت اطلاعات شما طراحی شده است. همیشه پیوند وب سایتی را که بازدید می کنید تأیید کنید و به هرگونه پیام یا ایمیل ناخواسته که از شما درخواست کلید خصوصی یا سایر اطلاعات حساس را می دهد مشکوک باشید.

احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنید

احراز هویت دو مرحله ای (2FA) یک لایه امنیتی اضافی به حساب های وب 3.0 شما اضافه می کند. 2FA با نیاز به عامل دوم، مانند کدی که به تلفن شما ارسال می‌شود یا توسط یک برنامه احراز هویت تولید می‌شود، به جلوگیری از دسترسی غیرمجاز حتی در صورت به خطر افتادن رمز عبور شما کمک می‌کند. اکثر برنامه‌های کاربردی وب 3.0 احراز هویت دو مرحله‌ای را ارائه می‌کنند و به شدت توصیه می‌شود که آن را تا جایی که ممکن است فعال کنید.

از برنامه های غیرمتمرکز استفاده کنید

برنامه های غیرمتمرکز (dApps) سطح بالاتری از امنیت و حریم خصوصی را نسبت به برنامه های کاربردی متمرکز ارائه می دهند. از آنجایی که dApp ها بر روی شبکه های غیرمتمرکز اجرا می شوند، هیچ نقطه ضعفی وجود ندارد که هکرها بتوانند از آن سوء استفاده کنند. علاوه بر این، dApps اغلب به قراردادهای هوشمند متکی هستند، که قراردادهایی خود اجرا هستند و شرایط توافق بین خریدار و فروشنده مستقیماً در خطوط کد نوشته می شود. با استفاده از dApps، خطر به خطر افتادن داده های خود توسط نهادهای متمرکز را کاهش می دهید.

ایمن ماندن در آینده غیرمتمرکز

ایمن سازی سفر وب 3.0 شما به ترکیبی از بهترین شیوه ها و فناوری ها نیاز دارد. با پیروی از این نکات، می توانید خطر به خطر افتادن دارایی های دیجیتال و داده های خود توسط هکرها و مجرمان سایبری را کاهش دهید. به یاد داشته باشید که همیشه امنیت را در اولویت قرار دهید و از آخرین بهترین شیوه ها و به روز رسانی های امنیتی مطلع باشید.

پیوند منابع
نوشته های جذاب مارس / 30 / 2023 148

دیدگاه شما