19 0
Ubuntu orchiddev.ir

نسخه 23.04 اوبونتو به طور پیش فرض از Flatpak پشتیبانی نمی کنند

کنونیکال، سازنده اوبونتو، اعلام کرد که نسخه های آینده اوبونتو (شامل توزیع های رسمی)شامل پشتیبانی از Flatpak به صورت پیش فرض نخواهند بود، که با اوبونتو ۲۳.۰۴ شروع می شود.

این موضوع نباید برای هیچ کس تعجب آور باشد چرا که اوبونتو، مانند بسیاری از توزیع های محبوب گنو / لینوکسی دیگر، به صورت پیش فرض از Flatpak پشتیبانی نمی کند و کسانی که می خواهند برنامه های Flatpak را نصب کنند، باید با پیروی از دستورالعمل های وب سایت رسمی، Flatpak را به صورت دستی نصب کنند.

پشتیبانی از Flatpak در هیچ یک از نسخه های پشتیبانی شده اوبونتو از جمله اوبونتو ۲۲.۰۴ LTS یا آخرین اوبونتو ۲۲.۱۰ در دسترس نیست با این حال، پشتیبانی از Flatpak در توزیع های کوبونتو و اوبونتو MATE در دسترس است، اما اکنون کنونیکال می گوید که آن ها قصد ندارند پشتیبانی از Flatpak را به صورت پیش فرض در تمام نسخه های آینده بگنجانند.

در ادامه، بسته Flatpak و همچنین بسته‌های ادغام Flatpak در مرکز نرم افزاری آن در نسخه بعدی که در آوریل ۲۰۲۳ منتشر خواهد شد، دیگر به صورت پیش فرض نصب نخواهد شد.

فیلیپ کیویش، مدیر مهندسی جامعه در Canonical گفت. «کاربرانی که از Flatpak استفاده کرده‌اند، تحت تأثیر ارتقاء قرار نخواهند گرفت، زیرا توزیع ها شامل یک مهاجرت ویژه است که این را در نظر می‌گیرد.»

فیلیپ کیویش، مدیر مهندسی جامعه در Canonical

فیلیپ کیویش همچنین به این حقیقت اشاره کرد که کنونیکال می خواهد اوبونتو به بسته های بومی دبیان (DEB) و همچنین بسته داخلی اسنپ به عنوان تجربه پیش فرض برای نصب های جدید و آینده اوبونتو پایبند بماند.

همان طور که مشاهده می کنید، این تغییر تاثیری بر کاربران فعلی اوبونتو که به نسخه آتی اوبونتو ۲۳.۰۴ ارتقا خواهند یافت، نخواهد گذاشت؛ زیرا این کاربران در اواخر آوریل ۲۰۲۳، Flatpak و هر بسته دیگری که برای نصب برنامه های Flatpak از پورتال Flatpak نیاز است را نصب کرده اند.

کنونیکال بر این باور است که این اقدام تجربه خارج از چارچوب اوبونتو را برای کاربران جدید بهبود خواهد بخشید، تنها در صورتی که برخی از شما امیدوار به پشتیبانی از Flathub/Flatpack به صورت پیش فرض در نسخه های آینده اوبونتو بودید.

پیوند منابع
لینوکس (Linux) فوریه / 25 / 2023 212

دیدگاه شما


طراحی و کد نویسی شده توسط توسعه دهنده ارکید