23 0
Roskomnadzor orchiddev.ir

روسیه دسترسی به 9 برنامه پیام رسان مسدود کرد

نهاد نظارت بر رسانه های دولت روسیه، Roskomnadzor، با استناد به قانون جدیدی از ممنوعیت ۹ برنامه پیام رسان محبوب در این کشور خبر داده است.

دولت روسیه طیف گسترده ای از برنامه های پیام رسانی غربی را به ثبت نام خود از سایت های ممنوعه اضافه کرده است، از جمله اسنپ چت، واتس اپ، اختلاف، اسکایپ، تیمز مایکروسافت، و تلگرام.

علاوه بر این، برنامه های پیام رسانی رمزنگاری شده اروپایی Viber و Threema و همچنین برنامه ارتباطی چینی وی چت نیز ممنوع شده اند.

بر اساس یادداشتی که توسط یک کتابخانه آنلاین معروف از مواد هک شده مانند کدهای منبع و بدافزارها منتشر شده است، فدراسیون روسیه تمام رسانه های اجتماعی غربی و برنامه های کاربردی پیام رسانی آنلاین را ممنوع کرده است.

فهرست کامل برنامه های ممنوعه شامل موارد زیر است:

وایبر, دیسکورد, وی‌چت, اسنپ‌چت, تلگرام, تریما, واتس‌اپ, تیمز مایکروسافت, اسکایپ

دولت قانون جدیدی در مورد اطلاعات، فناوری های اطلاعاتی و حفاظت از اطلاعات برای ممنوعیت این درخواست ها ابداع کرده است که روز گذشته به طور رسمی اجرا شد. این قانون بخشی از سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات، و رسانه های جمعی ملقب به روسکومنادزور (RKN) است.

russia bans whatsapp snapchat discord viber telegram

ماده ۸ تا ۱۰ قانون جدید در مورد سازمان ها و سازمان های دولتی اعمال می شود و ممنوعیت استفاده از برنامه های پیام رسانی خارجی غربی را برای چندین سازمان روسی ایجاد می کند.

روسکومنادزور در بیانیه ای اعلام کرد: «این قانون ممنوعیت استفاده تعدادی از سازمان های روسی را در مورد استفاده از پیام رسان های خارجی (سیستم های اطلاعاتی و برنامه های کامپیوتری متعلق به افراد خارجی که طراحی شده اند و (یا) برای تبادل پیام ها منحصراً بین کاربران خود استفاده می شود، برقرار می کند که در آن فرستنده دریافت کنندگان پیام ها را تعیین می کند و برای قرار دادن توسط کاربران اینترنت اطلاعات در دسترس عموم در اینترنت را فراهم نمی کند)»

شایان ذکر است zoom و سیگنال به این فهرست اضافه نشده اند، اما ممکن است مدتی توسط دولت روسیه اضافه شوند. این محدودیت ها بر مقامات دولتی قرار می گیرد تا امکان ارسال حساس داده ها توسط افراد اشتباه، به ویژه برای همدستان اوکراین را به حداقل برسانند. یا این حال می تواند بخشی از سرکوب گسترده تر علیه خدمات فناوری خارجی در روسیه باشد.

جالب اینجاست که تلگرام نیز بخشی از این فهرست است، اگرچه متعلق به میلیونر روسی پاول دوروف است. این برنامه در اوکراین و در مناطق غربی محبوب است که می تواند دلیلی برای لیست سیاه آن باشد. صاحبان برنامه و سایت می توانند درخواست تجدید نظر در عرض یک ماه قبل از آنها در ثبت نام از سایت های ممنوع قرار داده شده است و با این حال، درخواست تجدید نظر ممکن است تکذیب شود.

پیوند منابع
نوشته های جذاب مارس / 07 / 2023 90

دیدگاه شما


طراحی و کد نویسی شده توسط توسعه دهنده ارکید