19 0
permanent job orchiddev.ir

آیا از برنامه نویسی به عنوان شغل ثابت در نظر بگیریم؟

هیچ تضمینی وجود ندارد که برنامه نویسی شغل ثابت محسوب شود. دلایل زیادی وجود دارد. برای بنده که 10 سال سابقه برنامه نویسی داشتم و کم و بیش پروژه ای نوشتم, هیچ وقت شغل ثابت نداشتم.

چرا؟ دلیل اینکه 99 درصد شرکت های داخلی (شاید درپیت باشد) موقع استخدام یک نیروی جدید قراردادهای آزمایشی می بندد. یک قرارداد آزمایشی 1 تا 3 ماه است و بیشتر از این ظلم به نیروی جدید است که هیچ مزایایی در نظر نمی گیرد در حالی که حقوق وزارت کاری می گیرد.

حتی بازار آن محدود است و اساسا تاثیر این شرکت های ایرانی در اقتصاد ایران نامشخص است, ممکن است در ۲ الی ۳ سال شرکت جمع کند.

آن 1 درصد هم شرکت های معروف و بزرگ باشد و ممکن است بعد از آزمایشی قرارداد 1 الی 5 ساله براتون ببنده و خودت این شرکت های معروف رو می دونید.

سناریو استخدام در هر شرکتی متفاوت هستند و یکسان نیست. موقعی که نیروی جدید برای مصاحبه پا به شرکت جدید می گذارد با واحد انسانی یا ممکن است با مدیر عامل دیدار کند و موقع مصاحبه جواب سوالات چالشی رو بدهد و بعد از اتمام مصاحبه واحد انسانی یا مدیر عامل شرایط و مزایای کار در شرکت برای نیروی جدید توضیح می دهد و در آخر می گوید ما تماس می گیریم.

متاسفانه این عبارت تماس می گیریم کابوسی برای مصاحبه کنندگان هستند که صبح تا شب بی قراری می کند به امید آنچه جواب مثبت بدهد.

از 50 نفر مصاحبه شونده ممکن است 5 نفر قبول شوند و بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که شما در مصاحبه قبول شده باشید.

قبولی مصاحبه بستگی به سابقه کار و نمونه کارهای قوی وجود دارد و باز هم تضمینی وجود ندارد.

اگر در مصاحبه قبول نشدید, بهتر است به چندین شرکت رزومه بفرستید و به امید آنچه در یک شرکتی استخدام شوید و البته سناریو استخدام و مصاحبه یک شرکت متفاوت هستند و یکسان نیست.

تا جایی که می دونم در شرکت های داخلی قراردادهای آزمایشی 1 الی 3 ماه می بندد و حقوق وزارت کاری می دهد و اما ممکنه مزایایی دریافت نکنید و بعد از آن اگر پیشرفتی در کار صورت بگیرد و نظر سرپرست یا مدیر عامل جذب کنید ممکنه قراردادهای 1 ساله براتون ببنده یا تمدید کند و مزایایی دریافت کنید, اما باز هم شغل ثابت محسوب نمی شود.

درباره سن استخدام از 18 الی 30 سال است که برنامه نویس جوان محسوب می شود و البته برای پسران جوان ابتدا باید سربازی هم بروند که ممکن است دو سال عقب بمانند و بعد از 35 سال استخدام سخت تر می شود و اکثرا شرکت های داخلی دنبال برنامه نویس جوان هستند تا برنامه نویس بالای 35 سال. برنامه نویس بالای 35 سال معمولا کسب و کار خودتون راه می اندازد یا دنبال شغل دیگری می روند.

از برنامه نویسی به عنوان شغل دوم در نظر بگیرید, چرا؟ چون معمولا استخدام شغل برنامه نویسی سخت تر شده و همه روز یا ماه نمی توانید در خانه بمانید که به امید آنچه منتظر تماس از شرکتی باشید که جواب مثبت بیاد. با این وضعیت اقتصادی کشور بعید می دونم با جیب خالی دوام بیارید و بهتر است شغل اول رو پیدا کنید به غیر از برنامه نویسی.

ممکن است کار دورکاری یا فریلنسری کنید. کار فریلنسری اینکه معمولا در سایت هایی مثل پونیشا یا کارلنسر عضو می شوید و پیشنهاد هایی که کارفرما می دهد شما به کارفرما پیشنهاد کار میدی با بودجه مشخص است و هر چند پروژه هایی که کارفرما ثبت می شود, ارزش کمتری دارد که شاید انجام ندهید.

اگر می خواهید وضعیت بنده رو بدونید خوشبختانه کار الکترونیکی با معماری SMD در کارخانه ای کار می کنم (شغل اول) و در کنار برنامه نویسی هم انجام می دهم (شغل دوم).

خلاصه هیچ تضمینی وجود ندارد برنامه نویسی شغل ثابت محسوب شود و ممکن است دنبال شغل دیگری بروید.

اگر سوالی دارید در همان نظرات اعلام کنید و جواب می دهم.

نوشته های جذاب آوریل / 27 / 2023 98

دیدگاه شما


طراحی و کد نویسی شده توسط توسعه دهنده ارکید